هوشنگ حاتمی مدیر مسئول ماهنامه طلوع زاگرس در یادداشتی اثرات مخرب استفاده زیاد کودکان از موبایل وتبلت را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری طلوع زاگرس، استفاده از موبایل در بسیاری از موارد اجتناب ناپذیر است، گوشی موبایل یکی از به روزترین وپیشرفته ترین تکنولوژی های بشر است که تقریبا تمامی اقشار وجامعه به آن دسترسی دارند.وازمنابع ومزایای آن بهره مند می شوند.

این ابزار در کنار تمامي خدمات خود، می تواند سر منشاء مشکلات وچالش هایی برای افراد بشود.به خصوص اگر در سنین نامناسب و برای زمان های طولانی در دسترس گروه سنی کودکان قرار گیرد.

اما امروز در دنیایی زندگی می کنیم که روز به روز به سمت پیشرفت ومدرن شدن حرکت می کند و استفاده کودکان از موبایل های هوشمند یکی از ضرورت‌های اجتناب ناپذیر این دوره است بنابراین نمی توان آنها را از این ابزار محروم کرد.البته آزاد گذاشتن کودکان در استفاده از موبایل ودادن دسترسی نامحدود به آن از اشتباهات تربیتی است.ولی به طور يقين اگر استفاده از گوشی و تبلت در کودکان با نظارت و کنترل شده نباشد ضررهای جبران ناپذیری به کودک وارد می کند که رفع این آسیب ها مستلزم صرف هزینه و وقت فروان است و آینده کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد آسیب‌های مانند؛

۱- آسیب چشم: گوشی باعث می شود سیستم عصبی چشم آسیب ببیند و روی کیفیت خواب کودک نیز تأثیر دارد

۲- اضافه وزن: عدم فعالیت جسمانی باعث اضافه وزن در کودکان شده و این اضافه وزن باعث ایجاد مشکلاتی مانند بیماریهای قلبی، دیابت،سکته وغیره می شود.

۳- آسیب به مغز و شنوایی: گوشی موبایل دارای امواجی است که در دراز مدت روی مغز اثر گذاشته و در دراز مدت باعث تومورهای مغزی می شود.

۴- ضعف در ستون فقرات وعضلات: کار با گوشی وتبلت در یک وضعیت مشخص وغیره اصولی در مدت طولانی باعث فشار به ستون فقرات ومفاصل شده و باعث تحلیل رفتن ماهیچه‌ها می شود.

۵- به انزوا رفتن کودکان :کودکان به علت سرگرم شدن با گوشی ارتباط کمتری با دنیای واقعی خود دارند واین عدم ارتباط با همسالان خود در آینده باعث انزوا و گوشه گیری در کودکان می شود.

۶- اعتياد و وابستگی: یکی از آسیب‌های جدی اعتياد به گوشی است که نوعی اعتياد رفتاری می باشد که کودکان وقتی گوشی نداشته باشند دچار احساس تشویش وبی قراری می شوند.

۷- بلوغ زود هنگام: دسترسی نامحدود کودک به گوشی موبایل او را وارد دنیایی می کند و با مسائلی آشنا می سازد که مناسب سن او نیست این مسئله ممکن است منجر به آسیب‌های برای کودکان شود.اما گوشی و تبلت علاوه بر مخرب بودن برای کودکان فواید زیادی هم دارد ولی نکته مهم میزان استفاده کودک از تکنولوژی‌ می باشد، کودک بسته به سنی که در آن قرار دارد و مرحله رشدی خود باید با قوانین و محدودیت‌های روبرو شود،تا بتواند بدون این که استفاده از گوشی برای او مخرب باشد به بهترین نحوه از مزایای آن استفاده کند.

با توجه به تحقیقات انجام شده استفاده ۲ساعت بیشتر در روز از گوشی برای کودکان سفارش نمی شود. امیدوارم این مطلب توانسته باشد کمکی کرده باشد.