مراسم روز درختکاری در روستای بلوطک شیخان بخش مرکزی ایذه با حضور فرماندار، بخشدار و روسای ادارات محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان و مردم روستای بلوطک شیخان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری طلوع زاگرس، حسن نبوتی فرماندار ایذه در مراسم روز درختکاری گفت : مشارکت مردم بهترین راه حفاظت از منابع طبیعی است .وی ادامه داد: حفظ محیط زیست و منابع طبیعی مسئله ای فرهنگی است که با مشارکت عمومی محقق می شود.

فرماندار ایذه با اشاره به نقش منابع طبیعی در زندگی بشر اذعان داشت : دخالت بی رویه و روند زندگی صنعتی انسانها در تخریب منابع طبیعی تهدید و چالش جدی در این حوزه است.

نبوتی با تاکید به اینکه درختان ریه های طبیعت هستند ، اذعان داشت : با رشد جوامع بشری و پیشرفت صنعتی محیط زیست مورد تهدید قرار گرفته لذا با کاشت درخت و فرهنگسازی استفاده از منابع طبیعی در خانواده ها در مسیرحفظ مواهب طبیعی حرکت کنیم.

حسن سبزعلی زاده بخشدار مرکزی ایذه ضمن تبریک هفته منابع طبیعی افزود: جنگل ها و عرصه های ملی امانت آیندگان و میراث گران سنگ گذشتگان است که پاسداری از این مواهب الهی وظیفه آحاد مختلف مردم است.

وی گفت: درخت و درختکاری نماد سرسبزی و شادابی و مظهر آبادی و عمران است که در دین مبین اسلام و آیات و روایات تاکید زیادی برآن گردید.

در ادامه مرتضی نوروزی رییس اداره منابع طبیعی ایذه گفت: اجداد و نیاکان ما در ایجاد فضای سبز علی‌رغم وجود اقلیم خشک ونیمه خشک مناطق، به انجام امر درختکاری مبادرت ورزیدند که این امر نشان از جایگاه والای فرهنگ روستایی و ارج نهادن به بحث محیط زیست و فضای سبز دارد و بسیار ستودنی است.

وی افزود: امروز با پیشرفت دانش کشاورزی و محیط زیست باید تلاش بیشتری در این عرصه نمود و کاشت نهال درختان را در تمامی مقاطع سال در دستور کار قرار دهیم.

احمد امیری رییس اداره حفاظت محیط زیست ایذه اشاره به اینکه درختکاری را محدود به بک روز خاص نکنیم گفت:در رفع مسائل زیست محیطی کاشت درخت و نهادینه کردن این فرهنگ و مشارکت دادن مردم و ترویج فرهنگ درختکاری بسیار راهگشا خواهد بود.

امیری اضافه کرد:گیاه و درخت برای هر منطقه و شهرستانی مایه‌ی برکت و آبادانی است.

داود بداغی دهیار روستای بلوطک شیخان ضمن قدردانی از حضور مسئولان شهرستان و تبریک روز درختکاری اظهار داشت: در گذشته نگاه به درختکاری بیشتر به دلیل ایجاد فضایی زیبا، نشاط و شادابی بود اما امروز برای نفس کشیدن نیاز به درختکاری و توجه به منابع طبیعی و محیط زیست دارد که امد است با همراهی و همکاری اهالی محترم روستا در این حوزه همچون دیگر امور موفق و سربلند باشیم.

گزارش و تصاویر: فیروز بیگلری