موهای سپیدش گواه از عمر بلند و البته پر ثمرش می دهد،ملی پوش سابق وپیشکسوت حال حاضر کشتی فرنگی ایران عمریست که در تشک کشتی روزگار می گذراند، سالها به عنوان کشتی گیر،مربی و حال در کسوت یک پیشکسوت سرما و گرما چشیده کشتی، ایرج خسرو کیانی گوش شکسته ی دوران تختی مردیست که برای اثبات خود با مشکلات زیادی در طی این دوران جنگیده وبه تعبیر خودش پرفسور فن کشتی ایران است. پایگاه خبری طلوع زاگرس در ادامه گفتگو با پیشکسوتان ورزش ایذه اینبار سراغ یکی از نام آوران کشتی ایذه و استان رفت و پای صحبت های ایرج خسرو کیانی نشست.

طلوع زاگرس: لطفا خودتان را معرفی کنید؟
ایرج خسرو کیانی هستم بازنشسته سازمان برق متولد ۱۳۲۴

طلوع زاگرس: استاد کیانی ورزش رو از چه سالی واز کجا شروع کردید؟

کیانی: من از سن ۱۵ سالگی واز باشگاه دارایی اهواز ورزش شروع کردم.

طلوع زاگرس: درچه رشته های فعالیت داشتید وچگونه به رشته کشتی علاقه مند شدید؟

کیانی: من به رشته های دوومیدانی، فوتبال و والیبال علاقه داشتم ولی با تشویق یکی از دوستانم به اسم مرحوم امیر پرویزی به سمت کشتی آمدم.

طلوع زاگرس: استاد کیانی زیر نظر چه مربیانی کار کردید؟

کیانی: اولین مربی من در کشتی مرحوم امیر پرویزی بود و زیر نظرآقایان علی حاجیلو، پرویز منیعی، ورزین رام، نور و هاشمی کار کردم و از همین جا برای اونایی که مرحوم شدن طلب آمرزش میکنم و دست آن بزرگوارانی را هم که درقید حیات هستند می بوسم.

طلوع زاگرس: استاد کیانی بهترین مقامی که در سطح بین الملل کسب کردید چه مقامی بود؟

کیانی: من‌ در طی چندین سالی که در تیم ملی بودم مقامهای بین الملی زیادی کسب کردم ولی مهمترین آنها مقام چهارم جهان مسابقاتی که در کشور رومانی بود.

طلوع زاگرس: شما مثل اینکه در آن مسابقات طی یک اتفاق نادر دست شما از مدال کوتاه شد، در این مورد توضیح می دهید؟

کیانی: واقعا یک اتفاق تلخ و نادر در آن دوران مسابقات به صورت دوره ای برگزار می شد و در آن روز بعد از گرفتن یک کشتی مربیان ما فکر کردن که دیگه کشتی ندارم و من فرستادن هتل ولی چند ساعت بعد برا کشتی با کشتی گیر ژاپنی من را صدا زدن و با توجه به اینکه من در سالن نبودم کشتی گیر ژاپنی پیروز شد و من دستم از مدال کوتاه شد.

طلوع زاگرس: استاد کیانی آیا در حال حاضر با این همه تجربه ملی و بین المللی از تجربیات جنابعالی در ورزش استفاده می شود؟

کیانی: متاسفانه نه در سالهای پیش بله ولی الان نه حتی کسی سراغی هم از ما نمی‌گیرند.

طلوع زاگرس: اوضاع کشتی ایذه و ایران را چطور می بینید؟

کیانی: خوشبختانه اوضاع کشتی ایذه با وجود مربیان زحمتکش و ورزشکاران مستعد خیلی خوب است اوضاع کشتی کشور هم شرایط خوبی دارد.

طلوع زاگرس: استادکیانی چه صحبتی با مسئولین دارید؟

کیانی: من از مسئولین خواهش میکنم که به ورزش و جوانان رسیدگی کنند چون هر چه به ورزش توجه شود و در آن بیشتر هزینه کنند و جوانان ما به سمت ورزش بیان جامعه ای سالم تر داریم.

طلوع زاگرس: چه صحبتی با جوانان دارید؟

کیانی: من به عنوان یک عضو کوچکی از جامعه ورزش از جوانان می خواهم که وقت خود را بیهوده تلف نکند و به سمت ورزش بیان و احترام پدر، مادر و پیشکسوتان ورزشی خودشان هم داشته باشند.

طلوع زاگرس: استاد کیانی در حال حاضر چکار می کنید؟

کیانی: خوب من بازنشسته سازمان برق هستم و الان هم در خدمت خانواده هستم و روزی چند جلسه هم جهت سلامتی پیاده روی میکنم.

طلوع زاگرس: استاد کیانی برای پیشرفت ورزش شهرستان چه راهکاری را پیشنهاد می دهید؟

کیانی: یکی از راه های کم هزینه و شاید بدون هزینه جهت پیشرفت ورزش شهرستان استفاده از تجربیات پیشکسوتان ورزشی در رشته های مختلف است.

طلوع زاگرس: در پایان چه صحبتی خواهید داشت؟

کیانی: ضمن آرزوی سلامتی برای تمام مردم ایران عزیز از جناب آقای هوشنگ حاتمی و آقای بیگلری که همیشه به فکر ما پیشکسوتان هستید تشکر می کنم و امیدوارم این بیماری کرونا نیز از این دنیا رخت بر بندد و برود.

  • نویسنده : فیروز بیگلری